poniedziałek, 15 czerwca 2020

Rozwój kompetencji to czerpanie pomysłów oraz inspiracji i to nie tylko z matematycznej edukacji (1)

W rozwoju każdego nauczyciela (nie tylko matematyki) bardzo ważne jest to, aby mieć możliwość dostępu do wartościowych i inspirujących ludzi oraz pomysłów. Dobrze jest bowiem otaczać się pasjonatami i ludźmi, którzy sami realizują wspaniałe rzeczy jak też dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami, wiedzą czy też pomysłami.

Jedną z możliwości ku temu, aby mieć taką możliwość jest znalezienie miejsca w którym mamy dostęp do tego, co może nam pomagać w innym spojrzeniu na to czym się zajmujemy. Jestem absolutnie pewien, że do takich wartościowych ludzi należą Państwo Sowińscy.


Robert i Anna Sowińscy prowadzą rozmowy (webinary) w formule bardzo przyjaznej, luźnej, a jednocześnie z zachowaniem wysokiego poziomu merytorycznego. Ja nazywam te spotkania "herbatką u Sowińskich" i chętnie w nich uczestniczę. Są to spotkania, które już od dłuższego czasu odbywają się co niedzielę wieczorową porą. Przyznam, że ja długo o nich nie wiedziałem, pomimo tego, że wydaje mi się, że te najbardziej popularne... są mi przecież dobrze znane. Tym bardziej byłem bardzo mile zaskoczony, że są takie niezwykle serdeczne, ciepłe a zarazem bardzo inspirujące.

No dobrze, ale zadajmy sobie pytanie - czym się dzielą nasi przyjaciele? Otóż realizują bardzo wiele cennych i różnorodnych inicjatyw. Są nimi chociażby webinaria, kursy online, publikacje książkowe czy też podcasty, a także prowadzenie kanału na YouTube.

I właśnie szczególnie chciałbym skupić się na tym, co takiego możecie znaleźć na ich kanale. Otóż w chwili, gdy o tym piszę u "Sówek" mamy do wyboru aż 142 filmy (mam nadzieję, że dobrze policzyłem). Na tych, którzy chcą obejrzeć to o czym mówią osoby, które zajmują się tematami nauczania, wspierania, wychowania oraz budowania relacji... czeka na was grubo ponad 60 wspaniałych filmów.


Co znajdziecie w tych filmach? Otóż są to inspirujące spotkania z ludźmi, którzy dzielą się swoim dużym doświadczeniem oraz wiedzą, tak abyśmy mogli również wykorzystywać najlepsze wzorce. Wiem co mówię, bo oglądałem wiele z nich i jestem zachwycony tym jakie niezwykłe podejście oraz wartościową wiedzą dzielą się goście w tych wywiadach. Oczywiście polecam każdemu, kto chce mieć dostęp do tego o czym mówią ci, którzy znaczną część swojego życia poświęcają na to, aby czynić nasz świat jeszcze lepszym.

Dlaczego warto obejrzeć przynajmniej samodzielnie wybrane zapisy tych wideo rozmów? Uważam, że dzięki temu będziemy mogli zobaczyć jak i przemyśleć to w jaki sposób budujemy relacje z naszymi dziećmi (uczniami) oraz jak wygląda nasz proces nauczania, wychowania jak też wspierania podopiecznych. I od razu dodam, że te materiały będą pomocne zarówno nauczycielom w ich pracy jak też rodzicom, dla których świadome wychowanie oraz wspieranie jest kluczem w relacji z dzieckiem.


Przy okazji dodam, że nie musicie być zagorzałymi fanami planu daltońskiego ani nawet znać tego podejścia (koncepcji). Jeśli jesteście osobami, które mają na względzie dobro dziecka, to jestem pewien, że ta koncepcja w pełni będzie wam odpowiadać. A dzięki powyższym materiałom będziecie mogli obejrzeć czy nawet posłuchać o tym jak ludzie cenieni opierają swoją pracę na wspólnych dla nas wartościach. Dla ciekawych przemycę, że to wszystko "opiera się na czterech filarach, które wprost pochodzą od twórczyni koncepcji, czyli Helen Parkhurst: WSPÓŁPRACY, SAMODZIELNOŚCI, ODPOWIEDZIALNOŚCI i REFLEKSJI" (możecie więcej poczytać o tym w zakładce "O nas").


No i na koniec mam OGROMNĄ PROŚBĘ. Z uwagi na to, że szerzenie dobra i wspieranie innych wymaga wsparcia, więc zwracam się do absolutnie każdego, kto czuje potrzebę i akceptuje to, aby tacy ludzie jak Państwo Sowińscy (pieszczotliwie zwani "Sówkami") mogli docierać do jeszcze szerszego grona ludzi potrzebujących wsparcia i pomocy - a pośrednio wpływać także na dzieci, które są pod opieką nauczycieli czy też rodziców.

Jakiej pomocy potrzebują? Jak możemy pomóc im w tym, aby inni również mogli pracować w oparciu o powyższe filary, które są gwarancją wspaniałego startu w dorosłość?

Otóż chodzi o pomoc we wspieraniu naszych kochanych edukacyjnych przyjaciół, która jedynie polega na tym, aby... zasubskrybować ich kanał na YouTube. Jak to zrobić? Wystarczy kliknąć na przycisk "subscribe" (albo "subskrybuj" - w zależności od tego jaką wersję macie ustawioną) i po kliknięciu na czerwoną ramkę... zamieni się w szarą. Tak, wystarczy tylko tyle - jedno świadomie kliknięcie. Prawda, że to proste?


Zróbmy im prezent, którym zarazem będzie wyrazem naszej społecznej wdzięczności jak też uznania... za ich wytrwałość oraz wspaniałą pracę w dzieleniu się tym co dobre, mądre no i bardzo wartościowe. Jestem pewien, że dzięki temu sprawicie Naszym Sówkom ogromną radość... z uwagi na 10-lecie ich działalności! (gratulacje kochani!)

Dla chętnych można jeszcze wybrać sobie, które odcinki (filmów) mają się wam pojawiać przy rekomendacjach z serwisu YouTube (zwykły dzwonek to "spersonalizowane", zaś ten u góry to "wszystko"; a ten przekreślony na samym dole to "żadne").

Z kolei dla tych, którzy chcą mieć jeszcze inny rodzaj edukacyjnej strawy, dodam że na stronie planu daltońskiego znajdziecie także podcasty. W ten sposób można również słuchać tego co inspirujące oraz rozwojowe, zarówno w przypadku biegania, jazdy rowerem czy też jeszcze innej formy, którą wybierzecie. A jest tego naprawdę dużo, więc starczy na dłuższy czas.

No i na koniec dla zainteresowanych czymś więcej, dodam że możecie przejrzeć inne zakładki, które mają nazwę jakiej nie trzeba wyjaśniać. Poniżej przedstawiam wycinek ze strony (zrzut ekranu), który mówi więcej niż tysiąc słów. Reszta oczywiście należy do was! :)



1 komentarz:

  1. Tomasz, wielkie dzięki. Wyławiasz perełki. Łączysz ludzi. To wielka rzecz.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz, aby twoja wiadomość nie została odrzucona przez system jako spam (usunięte), to podpisz się swoim imieniem lub pseudonimem. Dziękuję :)