niedziela, 8 września 2019

BIBLIOTEKA NAUCZYCIELA MATEMATYKI: Od zera do nieskończoności - czyli triki matematyki

Pora na kolejną pozycję matematyczną, która z powodzeniem może służyć jako przewodnik do świata matematyki, który jest ciekawy, niezwykły i widać w nim zastosowanie matematyki oraz wyjaśnienie procesów zachodzących obok nas. Przyjrzymy się książce "Od zera do nieskończoności - czyli triki matematyki", której autorem jest Mike Goldsmith. Mam nadzieję, że będzie to kolejna okazja do tego, aby przekonać się, że matematyka wcale nie musi być ani nudna, ani trudna ani tym bardziej kojarzyć się wyłącznie z niekończącym się liczeniem... Zatem do dzieła!

 
Okładka sympatycznej książeczki o dosyć nietypowym tytule: Od zera do nieskończoności - czyli triki matematyki (Mike Goldsmith)

Autorem opisywanej książki jest doktor Mike Goldsmith. Tak, to ten sam autor, który napisał książkę "Ćwicz swój mózg i zostań matematycznym geniuszem - czyli skuteczny trening dla twojego genialnego umysłu". Jej recenzję można przeczytać tutaj: https://matmajakiejnieznasz.blogspot.com/2019/04/biblioteka-nauczyciela-matematyki-cwicz.html

Książka zawiera 128 stron i jest formatu B5, czyli tradycyjnego zeszytu szkolnego. Ma ładną, twardą, kolorową okładkę, pomimo tego, że w książce nie ma żadnych kolorowych ilustracji. Polska edycja tej książki pojawiła się w roku 2019, dzięki publikacji wydawnictwa Jedność.

Z czego się składa ta pozycja? Otóż "Od zera do nieskończoności" składa się ze spisu treści, wstępu, sześciu części oraz indeksu. Poszczególne rozdziały mają bardzo zachęcające nazwy. Są nimi: sprytne liczby, zdumiewające kształty, niezwykłe pomiary, dramatyczne dane, mistrzowska matematyka i geniusz matematyczny. W tytule jest jeszcze dopisek, który mówi o tym, że są to triki matematyki i rzeczywiście sporo w tym prawdy :).

Na wstępie autor pokazuje w jaki sposób wchodzimy w świat liczb. I co istotne, podkreśla że nie jest to książka o regułach matematycznych, lecz zawiera rozdziały, które opowiadają o tym, w jaki sposób matematyka wywiera wpływ na naszą codzienność. I obiecuje, że ta książka sprawi, że zakochamy się w matmie. Prawda, że niezwykła zachęta?

W rozdziale "Sprytne liczby" autor omawia starożytne liczby, wszystko o niczym, jak mówić do komputerów, czym są zawiłe operacje, jakie są imiona liczb, na czym polegają niepodzielne liczby, jak patrzeć na liczby w przyrodzie, czy istnieje śmiercionośna liczba, czym jest sprawiedliwy podział. Do tego przekazuje temat pieniędzy, potem ciągi liczb, a na koniec potężne liczby i klasyczna nieskończoność.

Kolejna część to zdumiewające kształty. Możemy poczytać o różnych rodzajach kształtów, niesamowitych trójkątach. Następnie przechodzi płynie do tematu powierzchni i trzeciego wymiaru jak też pokazuje czym jest czwarty wymiar. Uczymy się o tym co to takiego perfekcyjna symetria, struktury matematyczne, sztuka i matematyka jak i liczby w muzyce. I przy okazji jest co nieco o kątach jak też eksperyment ze skalowaniem wysokości.

Trzeci rozdział mówi o niezwykłych pomiarach. A wśród nich mamy mierzenie i dziwaczne jednostki, wyjaśnienie tego czym jest precyzja a czym dokładność jak i szacowanie. Następne fragmenty mają bardzo intrygujące tytuły - oszukiwanie samego siebie, unieruchomienie ruchu czy też mrugnij, a przegapisz to. Dalej jest jeszcze ciekawiej, bo czytamy o tym jak mierzyć czas na zegarze, o tym kiedy i dlaczego brakuje dni. Matematyka mówi nam także o tym jak dotrzeć z punktu A do B czy też jak znaleźć właściwe miejsce.

Czwarta odsłona opisuje dramatyczne dane. To nietypowe podejście do świata matematyki w ujęciu statystycznym. Mowa w niej o wspaniałych wykresach, modnych danych, porządkowaniu informacji czy też pomyśle pana Venna. A do tego jeszcze czym jest ładny kawałek ciasta, a nawet co się wydarzy za chwilę.

Przedostatnia część to mistrzostwa matematyka. Jest w niej to co ściśle tajne, czym jest maszyna szyfrująca o nazwie Enigma, jak też czynnik X. Potem krótko na temat logiki i jej zastosowania. Na dodatek dostajemy również garść informacji o maszynie matematycznej, o tym, ze każde twierdzenie musi być sprawdzone, o błędnym kole, czyli paradoksach matematyki. I przy okazji krótka notatka o 17 najwybitniejszych matematykach, którzy na przestrzeni dokonali imponujących odkryć.

Ostatni rozdział ma nazwę "geniusz matematyczny". Zawiera on kilka trików matematycznych i wskazówki oraz mnemotechniki, które z pewnością mają za zadanie ułatwić zapamiętywanie matematycznych tajemnic.

Koniec książki to krótki indeks, który jest zawarty na kilku stronach - chętni mogą po niego sięgnąć, gdy potrzebują szybko znaleźć określone hasło w książce. I na tym w zasadzie kończy się opis tej pozycji.

Ogólna ocena książki jest zarówno wysoka jak też pozytywna - w skali szkolnej myślę, że można jej wystawić piątkę, a w dziesięciostopniowej skali - notę 9/10. Czytając ją miałem wrażenie jakbym był obok matematycznego czarodzieja, który mając 3 godziny czasu wolnego, postanowił wyjaśnić mi kilkanaście zagadnień z matematyki, pokazując jednocześnie jak się ze sobą łączą i przeplatają. Jedyne czego mi brakuje to jakiejś formy testu na końcu wraz ze spisem literatury, która mogłaby być wykorzystana do dalszego rozwijania i zgłębiania matematycznej wiedzy.


Podsumowanie: Ta praca to nie tylko same matematyczne zagadnienia, ale również wyjaśnienia matematyki ocierające się o fizykę, przyrodę, geografię, biologię czy nawet muzykę. Na pewno może być świetnym wprowadzeniem w matematykę, która kojarzy się z radością odkrywania, ciekawością świata oraz próbą odpowiedzi na wiele pytań. Myślę, że spokojnie może być ona konsumowana przez dzieci w wieku 10-12 lat, gdyż jest napisana prostym, a jednocześnie ciekawym językiem. Przy okazji jest w niej kilkanaście pomysłów na to w jaki sposób można na matematykę patrzeć z innej perspektywy. Generalnie biorąc, to kolejna udana pozycja, która może być polecona dzieciom pragnącym zobaczyć matematykę w codziennym świecie.

2 komentarze:

  1. Czuję się zachęcona do tej lektury. Na pewno przeczytam. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że moja recenzja mogła pomóc w tym, aby odkryć tę książkę i zapoznać się z nią. Na moje oko jest napisana na tyle prostym i wciągającym językiem, że w zasadzie możliwe jest zrozumienie jej w co najmniej 90%, wcale nie znając matematyki. Jedynie niewielka część może sprawić pewne trudności, ponieważ wybrane zagadnienia omawiane wymagają przynajmniej jakichś podstaw, aby lepiej je zrozumieć. Niemniej nawet do nich można poszukać jakiegoś krótkiego objaśnienia podstaw i w razie potrzeby zgłębić je :).

      Przy okazji - polecam podobną książeczkę (tyle, że dwukrotnie grubszą), która jest pisana podobnym językiem, chociaż nieco bardziej matematycznym z dużo większym naciskiem na liczby i liczenie. Jest nią książeczka pod tytułem "Proste jak Pi" (Liz Strachan). Pisałem już jakiś czas o niej, więc podaję linka: https://matmajakiejnieznasz.blogspot.com/2019/05/biblioteka-nauczyciela-matematyki.html

      Podsumowując, myślę że ta książeczka (Od zera do nieskończoności) to jedna z najlepiej najpisanych książeczek do wprowadzania w niezwykły świat metamatyki. Inną pozycją tego samego autora jest "Ćwicz swój mózg i zostań matematycznym geniuszem". Link podaję poniżej:

      https://matmajakiejnieznasz.blogspot.com/2019/04/biblioteka-nauczyciela-matematyki-cwicz.html

      Usuń

Jeśli chcesz, aby twoja wiadomość nie została odrzucona przez system jako spam (usunięte), to podpisz się swoim imieniem lub pseudonimem. Dziękuję :)