Na warsztat idzie kolejna niezwykła książka, która może zainteresować wielu rodziców oraz nauczycieli, którzy mają styczność z dziećmi w wieku 9-11 lat. I przy okazji dodam, że tym razem moja recenzja będzie znacznie krótsza. Dlaczego? Otóż dlatego, że wykorzystam dwa triki związane z tym, żeby zrobić, a się nie narobić. Pierwszy to odnośnik do mojego poprzedniego artykułu, a drugi link do zdjęć z książki. Ale o tym już za chwilę.
Na początek krótka ramka informacyjna, którą można znaleźć na ostatniej stronie książki. Ma ona na celu zachęcenie do lektury tej książeczki, a co jest w niej w środku i jaka jest moja ocena... już za moment się dowiemy. Zapraszam do zapoznania się z moją opinią dotyczącą tej matematycznej perełki.
Obecna książka jest jest niejako nieco starszą (pełniejszą) siostrą, tej którą ostatnio miałem okazję recenzować. Dlatego odsyłam najpierw do przeczytania tego co napisałem wcześniej o jej młodszej siostrze, a następnie powrót do dalszej lektury. Można o młodszej siostrze przeczytać w tym miejscu: https://matmajakiejnieznasz.blogspot.com/2019/04/biblioteka-nauczyciela-matematyki.html
Jeśli komuś się jednak bardzo spieszy, to może zerknąć na to jak książka wygląda od środka (liczne zdjęcia). Przykładowe zdjęcia znajdują się pod tym krótkim artykułem. Warto dodać, że pisuje (prowadzi) poniższego bloga Ewelina mama czwórki rozrabiaków, która przy okazji jest wielbicielką matematyki. Oto adres jej bloga i zarazem zdjęciowej recenzji tej pozycji matematycznej: http://www.kreatywniewdomu.pl/2018/02/cwicz-swoj-mozg-i-zostan-matematycznym.html
Od siebie mogę dodać, że książka obfituje w bardzo ciekawe zagadki, porównania czy też opisy. Są w niej również bardzo proste ćwiczenia do samodzielnego wykonania.
Uważam, że osoby, które mają pod opieką dzieci w wieku 9-11 lat, mogą wykorzystać tę książkę do wspólnego czytania czy też do tego, aby mieć gotowe pomysły oraz inspiracje do tego, aby przekazać najbardziej ciekawe kąski matematyki... w postaci prostej magii i sztuczek.
To jedna z niewielu książek, którą całym sercem mogę polecić wszystkim, którzy potrzebują ciekawego wprowadzenia do matematyki, ale takiej w której widać zabawę, radość oraz zaciekawienie. Z ogromną radością i stratyfikacją zatem wystawiam dla tej książki ocenę celującą, czyli szkolna 6, zaś w skali matematycznej 10/10!
Dlaczego i skąd taka wysoka ocena? Oto powody mojej subiektywnej oceny tej pozycji:
1) Książka jest napisana prostym, a jednocześnie niezwykle spójnym językiem
2) Jest w niej wiele ciekawostek i faktów, które są nieznane lub słabo popularyzowane
3) Pasja, ciekawość i możliwość sprawdzania matematycznych sztuczek... wręcz bije z tej książki
4) Są w niej różne zagadki, łamigłówki, ciekawostki a zarazem praktyczne ćwiczenia
5) Jest w tej publikacji wiele zdjęć, rysunków oraz ramek informacyjnych
6) Na końcu książki znajdziemy wielki quiz, a zaraz po nim odpowiedzi
7) Dodatkowo jest również słowniczek najważniejszych pojęć, które są bardzo łatwo i zarazem fachowo objaśnione
8) Ukazuje nie tylko ciekawostki matematyczne, ale również prezentuje znane postaci, które na trwałe zapisały się na kartach historii matematyki
9) Pokazuje również, iż w matematyce i jej rozwoju były również kobiety (brawo!)
10) Prezentuje wiadomości dotyczące uczenia się, zdolności matematycznych czy też ogólnego działania naszego umysłu (mózgu)
11) Omawia dość szerokie spektrum matematycznej wiedzy
12) Zachęca do oryginalnego i odważnego myślenia oraz otwierania się na pozornie niemożliwe koncepcje czy rozważania
13) Jest nawet część dotycząca labiryntów, złudzeń optycznych i figur niemożliwych
To najbardziej istotne elementy, które moim zdaniem są receptą na sukces. Przy okazji dają one pewność, że książka nie będzie szybko odłożona na półkę, lecz wielokrotnie czytywana. Co więcej, jeśli twoje dziecko (uczeń) ma smykałkę do matematyki, to z pewnością będzie nalegał, aby pójść dalej w danym kierunku - w zależności od omawianego (czytanego) działu.
I na koniec coś co normalnie występuje na początku. Tym razem chcę, aby czytelnik miał poczucie tego, że całość recenzji będzie doskonale zrozumiana, nawet jeśli poszczególne jej części będą pomieszane. Zatem krótko o tej książce, za pomocą cytatu z jej początku:
Nie sposób sobie wyobrazić świata bez matematyki. Używamy jej - często nieświadomie - w wielu codziennych sytuacjach, na przykład gdy sprawdzamy, która godzina, gdy idziemy na zakupy, łapiemy piłkę albo w coś gramy. Ta książka ma na celu pobudzić twój matematyczny umysł, podsuwając mu liczne problemy do rozwiązania, wyjaśniając kluczowe koncepcje i prezentując historie wielkich matematycznych geniuszy, którzy zmienili świat.
Należy jeszcze dodać jeden króciutki fragment: Ta książka jest pełna ćwiczeń i łamigłówek, które rozruszają twoje szare komórki. Zawarte tu zadania dostarczą ci dużo rozrywki....
Podsumowanie: Myślę, że te dwa powyższe cytat z książki powinny w zupełności wystarczyć za rekomendacje tej pozycji. Dla mnie jest to jedna z najlepszych pozycji jakie można obecnie dostać, tak aby w sposób naprawdę ekscytujący wprowadzić dzieci w świat zaczarowanej matematyki. Uwaga! Ostrzegam, iż lektura tej książki może spowodować odkrycie matematycznego potencjału u dziecka. Dlatego warto zastanowić się nad tym czy na pewno chcemy pokazać dzieciom matematykę jakiej jeszcze nie znają!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli chcesz, aby twoja wiadomość nie została odrzucona przez system jako spam (usunięte), to podpisz się swoim imieniem lub pseudonimem. Dziękuję :)