piątek, 15 maja 2020

Cudowna bajka o tym jak inspirować nauczycieli i edukatorów dzięki spotkaniu pasjonatów z ekspertami

Od jakiegoś czasu (kilku lat) marzyłem o tym, aby mieć możliwość docierania z tym co ważne i wartościowe do znacznie większej liczby osób. Dodam, że mam na myśli nauczanie matematyki, takie aby było jak najbardziej rozwojowe i efektywne dla dzieci.

Na początku rozmawiałem z niewielką grupą znajomych, następnie znalazłem grupy edukacyjne związane z nauczaniem matematyk. Później zostałem nie tylko zachęcony, ale również przekonany do tego, aby jak najszybciej założyć bloga. Zwłaszcza, że na blogu pozostają wszystkie opublikowane treści i jest do nich bardzo łatwy dostęp z dowolnego cyfrowego urządzenia (bez konieczności logowania i zakładania konta).

Kolejny krok to przejście na poziom na którym będę mógł współpracować z innymi, tak aby w jednym miejscu zbierać ekspertów i pasjonatów związanych z matematyką, po to aby dzielili się swoimi pomysłami, doświadczeniem oraz ogromną wiedzą. I tutaj okazało się, że taką osobą, która pomaga mi w realizowaniu mojego marzenia jest Wojtek Gawlik - główna lokomotywa fundacji Edu-klaster i jednocześnie prowadzący debaty (dziękuję Wojtku za danie mi tej szansy i także za realizowanie różnorodnych tematycznie dyskusji online).

Krótko powiem dlaczego mnie to tak cieszy. Otóż dzięki formie debat online, które odbywają się na profilu Edu-klaster, mamy możliwość ku temu, aby dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy osób. Inaczej mówiąc, liczba wyświetleń generowana przez mojego bloga (przez wszystkie artykuły) w ciągu pół roku... to dwa lub trzy dobre spotkania (debaty). Czyli można powiedzieć, że efektywność bardzo mocno wzrosła. Dodatkowym istotnym czynnikiem jest również to, że jest możliwość interakcji w czasie rzeczywistym. Zdarza się, że pod debatą po jej zakończeniu jest około 300-500 komentarzy, a do tego bardzo duża ich część jest wartościowa i może stanowić inspirację.


Inicjatywa polegająca na cyklicznych spotkaniach matematycznych wzbudziła nie tylko zainteresowanie, ale także została ciepło przyjęta przez odbiorców. Wielokrotnie na końcu każdej z tych debat padają miłe słowa, podziękowania, prośby o kolejne debaty oraz poruszanie różnych wątków jak i zagadnień. W obecnym momencie jesteśmy na poziomie 12-15 tysięcy wyświetleń, ale wierzę, że w końcu dojdziemy do 50-60 tysięcy. To bardzo duże wyzwanie, wymagające dużej pracy (często niewidocznej), ale wierzę, że dzięki temu dotrzemy do tych, którzy o tej inicjatywie nigdy nie słyszeli (i jej nie widzieli).

A jeśli przyjmiemy założenie, że 30% odbiorców to nauczyciele (pracujący w szkole), to przy 50 tysiącach wyświetleń możemy liczyć na około 15 tysięcy nauczycieli matematyki, którzy mają możliwość zobaczenia tego, że można inspirować się od praktyków i ekspertów. A od tego już bardzo blisko, żebyśmy mogli widzieć efekty tych działań w radości i zrozumieniu matematyki przez dzieci. I nieco matematyki jeszcze. Jeśli każdy z nauczycieli uczy i ma bezpośredni wpływ na 80 dzieci (uczniów), wówczas 15 tysięcy nauczycieli wpływa na... ponad milion naszych pociech!

Tomaszu, czy chciałbyś kiedykolwiek mieć możliwość dotarcia do kilkunastu tysięcy nauczycieli, którzy uczą matematyki ponad milion dzieci? Odpowiedź jest prosta - zawsze o tym marzyłem i gdyby dało się to spełnić, to byłoby to mega niesamowite i wartościowe.

Dla pokazania efektu skali dodam, że jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w trwającym obecnie roku szkolnym (2019/2020) do szkół podstawowych uczęszcza w sumie ponad 3 mln uczniów. Jeśli chodzi o liczbę szkół ponadpodstawowych, to w trwającym obecnie roku jest ich około 1,5 miliona. Łącznie w Polsce możemy mówić aż o 4,6 mln uczniów [dane pozyskane w dniu 2020-05-15, na podstawie dostępu do witryny - https://www.zadluzenia.com/ilu-jest-uczniow-w-polsce].

Teraz przejdźmy do konkretów. Do tej pory zrealizowaliśmy kilka debat, ale każda z nich coraz bardziej przyciąga bardzo różnych odbiorców. Wbrew pozorom wcale nie są nimi wyłącznie nauczyciele matematyki, lecz nauczyciele różnych przedmiotów, edukatorzy oraz osoby interesujące się nauczaniem i uczeniem się.

Inicjatywę rozpoczęliśmy w kwietniu 2020 roku i jedynie "zerowa" debata była dla nas testem odporności na stres, ponieważ problemy techniczne (łączność z Internetem i brak głosu) po prostu powaliły premierową debatę. Niemniej nie poddaliśmy się i tę testową debatę powtórzyliśmy (z sukcesem) kilka dni później.

Poniżej przedstawiam telegraficzny skrót tego czego można oczekiwać po każdej z debat jak też link do każdej z nich. Dodam, że zwykle debaty trwają około 100 minut, chociaż coraz częściej odbiorcy są tak zaangażowani, że kończymy je dopiero w okolicach dwóch godzin! Tak czy inaczej są one w mojej ocenie wartościowe i inspirujące, wiec każdy może z nich coś dla siebie wybrać i w praktyce wykorzystać.

1) Wiara w matematycznego siebie - 11 kwietnia 2020 roku

https://www.facebook.com/eduklasterpl/videos/573138409964445/


Poszukujemy odpowiedzi na pytanie dlaczego dzieci tak bardzo w siebie nie wierzą oraz jak wzmacniać w nich poczucie pewności siebie.


2) W poszukiwaniu kompetencji matematycznych - 16 kwietnia 2020 roku

https://www.facebook.com/events/867548273757482/


Osią naszej rozmowy jest poszukiwanie alternatywnych sposobów rozwijania kompetencji matematycznych. Dzielimy się naszymi inspiracjami na wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie tego wspaniałego przedmiotu, do którego tak wielu zostało niesłusznie zniechęconych.


3) Jak dobrze zacząć, czyli matematyka wczesnoszkolna -  21 kwietnia 2020 roku

https://www.facebook.com/events/155049945910825/


Dyskutujemy na temat rozwoju kompetencji matematycznych w odniesieniu do edukacji wczesnoszkolnej. Porozmawiamy o tym, jak dobrze poznać uczniów i pomóc im rozgościć się w tej niesamowitej krainie matematycznej.


4) Pokochać królową nauk - 29 kwietnia 2020 roku





W tej debacie kontynuowaliśmy naszą rozmowę na temat królowej nauk. Jeżeli ktoś miał okazję nas posłuchać 16 kwietnia, to wie, że było warto. Ponadto w czasie naszej dyskusji zachęcaliśmy do przemyśleń i dzielenia się swoimi pomysłami. Razem zastanawialiśmy się nad tym w jaki sposób można pokochać królową nauk - MATEMATYKĘ. A proszę mi wierzyć, że nie tylko jest to możliwe, ale również dostępne w zasadzie dla każdego, kto zechce spróbować!

Lista debat zrealizowanych w kwietniu 2020
Lista debat zrealizowanych w kwietniu 2020 roku


Pojawia się teraz pytanie do kogo i dla kogo są adresowane te debaty? Trudno jest podać ścisłą grupę odbiorców, ale na pewno można powiedzieć o tym, że mogą być nimi:

- nauczyciele matematyki,
- studenci chcący być nauczycielami (zwłaszcza matematyki),
- rodzice, którzy sami nauczają matematyki,
- edukatorzy, którzy formalnie nie są nauczycielami,
- pasjonaci, których interesuje to na czym polega nauczanie matematyki
- metodycy, którzy poszukują inspiracji,
- osoby, które lubią matematykę i chcą posłuchać pasjonatów,
- osoby, które nie miały pozytywnych doświadczeń z nauką matematyki, ale pomimo tego matma ich interesuje

Powyżej wymienione grupy są odbiorcami, ale pod żadnym względem nie jest to zamknięty krąg. Bywa bowiem tak, że dołączają do nas osoby, które po prostu chcą być świadkami i uczestnikami tego, w jaki sposób rozmawiają między sobą pasjonaci, a także również praktycy jak i eksperci - zarówno w studio jak i na widowni (czacie).

Czy takie działania mają sens? Otóż uważam, że mają i to duży. Pozwalają one przede wszystkim na to, aby osoby związane z matematyką poczuły wsparcie i chociażby możliwość upewnienia się co do tego w jaki sposób nauczają matematyki, ale również mogą jeszcze lepiej nauczać! Zapraszamy do naszych debat osoby, które są praktykami oraz mają tony pomysłów na to w jaki sposób matematyka może być świetnie uczona, a także na co warto zwracać szczególną uwagę w tym procesie.

Myślę zatem, że taka forma popularyzacji matematyki, a jednocześnie możliwość dotarcia do stosunkowo dużej grupy odbiorców może być jedną z realnych możliwości ku temu, aby matematyka była uczona i odkrywana przez dzieci i młodzież jeszcze pełniej, efektywniej oraz dawała powody do radości i dumy.
Na koniec moja osobista prośba: Jeśli uważasz, że ten artykuł jest lub może być pomocny innym, to podziel się nim, tak aby dotarł do jak największej grupy osób dla których może być ważny i wartościowy. Najprościej jest moim zdaniem wkleić linka na swoim fanpejdżu w mediach społecznościowych bądź też na swojej tablicy (profilu), tak aby dotrzeć do możliwie dużej grupy.

Za każdą pomoc i wsparcie będę bardzo wdzięczny - dzięki temu inni będę mieli dostęp do tego co może być dla nich wartościowe.